A militaryról általában
A lovastusa a legkomolyabb kihívást jelenti a lovassportok között, hiszen igen magas szintű sokoldalúságot követel ló és lovas részéről egyaránt.
A lovastusa történetét a 18. századi Poroszországig lehet visszavezetni. Az iskola célja olyan katonalovak kiképzése volt, amelynek központjában az engedelmesség, a gyorsaság, a fordulékonyság és a terepbiztonság elsajátítása volt.
Ez a sportág a katonaság által szervezett távlovagló versenyekből fejlődött ki. Először terepversenyekkel, később díjlovaglással egészítették ki a versenyeket. Az első – a maira emlékeztető szabályok szerinti – lovastusa versenyt Dublinban rendezték meg, 1864-ben. Military International néven 1905-ben, Brüsszelben írtak ki egy összetett versenyt, melyről a sportág elnevezése származik. Nálunk lovastusának és háromnapos versenyszámnak is nevezik, mivel három különböző - egymástól meglehetősen eltérő jellegű - versenyszámot foglal magába:
1. A díjlovaglást a díjlovagló négyszögben kell teljesíteni.
2. A terepverseny négy szakaszból áll. Az első és harmadik szakasz ösvényeken, utakon keresztül vezet. A második szakasz az akadályverseny-pálya (Steeple-Chase), míg a negyedik szakasz a terepakadálypálya (Cross).
3. Az ugróversenyszám
A Lovastusa összetett versenysport, amely jelentős tapasztalatot és tudást igényel a lovastól, alapos ismereteket feltételez lova képességeiről, teljesítőképességéről, aktuális állapotáról és kiképzettségéről.
A mai szabályok szerint a három versenyrészt három egymás követő napon tartják meg, és a lovasnak természetesen mind a három részt ugyanazzal a lóval kell teljesítenie.
Belépés a pályákra
1. Idomító négyszög
- A Versenybíróság engedélye nélkül a versenyző kizárólag a verseny során lovagolhatja lovát a versenyre kialakított díjlovagló négyszögben. A négyszög területére az idomítóvizsgát megelőzően és annak szüneteiben lehetséges belépni, de csak gyalogosan.
2. Terepverseny pályái
- Tilos a terepszakaszok illetve akadályainak pályabemutatót megelőző megtekintése, amennyiben a hivatalos pályabemutató ki van írva. Ezzel ellentétesen tanúsított magatartás kizárást vonhat maga után.
- A pályabemutatóra valamennyi akadálynak, zászlónak és egyéb jelölésnek végleges helyén kell lennie. Ezt követően az előbbiekben említettek versenyzők általi megváltoztatása illetve elmozdítása kizárást von maga után.
- Pályabemutatót követően a lovasok napkeltétől napnyugtáig bármely napszakban újból – több alkalommal is – megtekinthetik a terepverseny szakaszait. A Bírói Testület külön engedélye nélkül az A és C szakaszok csak gyalog járhatók be.
3. Díjugrató pálya
- A díjugrató verseny pályabemutatója nem kevesebb mint 30 perccel az első lovas indulását megelőzően történik.
- A lovasok a versenyt megelőzően gyalogosan megtekinthetik a pályát. A pálya megnyitását a Zsűri jelzi amelyet ha lehet hangosbemondón keresztül is be kell jelenteni.
- A Zsűri engedélye nélküli, verseny megkezdését követő gyalogos pályára lépés kizárást von maga után.
Szabályok az idomító négyszögben
- A Nemzeti versenyeken a díjlovagló feladatokat emlékezetből kell lovagolni, és az egyes feladatokat az előírt sorrendben kell végrehajtani.
- A díjlovagló feladat A-nál való belovaglással kezdődik és a feladat végi tisztelgéssel fejeződik be, de a lovasnak a feladatban leírtaknak megfelelően kell a négyszöget elhagynia.
- A versenyzőknek a tisztelgés során kötelező a szárakat egy kézben fognia.
- Az előírt feladatokat mindig akkor kell végrehajtani, amikor a lovas teste a feladatban megadott ponton – illetve a felett – van.
- Abban az esetben amikor a versenyző programot téveszt ( rossz felé fordul, kihagy feladatot vagy annak részét stb.) a Vezető Bíró csengő megszólaltatásával figyelmezteti erre. A Vezető Bíró megmutathatja neki, hogy honnan és milyen feladat résszel kell tovább folytatnia programját, majd magára kell hagynia a lovast.
- Amikor a lovas rosszul hajt végre egy feladatot, (pl.: könnyen üget tanügetés helyett, vagy tisztelgéskor nem veszi egy kézbe a szárakat) akkor programtévesztésért kell büntetni.
- Program tévesztés esetén, anélkül nem ismételhető meg a program részlet, hogy azt a Vezető Bíró csengővel ne jelezze. Amennyiben a versenyző mégis – figyelmeztetés nélkül –újból lelovagol egy már lovagolt program részt akkor a bírók az először bemutatott program részt pontozzák a további ismétlésért pedig megfelelő program tévesztési ponttal büntetik.
- Amennyiben a három bíró nincsen egyetértésben egy adott tévesztéssel kapcsolatban úgy az elbírálás a versenyző javára történik.
Kizárások okai a díjlovagló négyszögben
- A Bírói Bizottság kizárja azt a versenyzőt, aki a belovaglásra adott jelet követő 60 másodpercen belül nem lovagol be a négyszögbe. Ugyanez vonatkozik arra a versenyzőre is aki a jel megadását megelőzően lovagol be a négyszögbe.
- Kifejezett – látható – sántaság esetén a Bírói testület Vezetője, a másik két bíróval történt egyeztetést követően a lovast a versenyzésből kizárja. Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs!
- Azon ló, amely a feladat megkezdésekor A-nál be-, illetve annak befejezésekor A-nál kilovaglás közötti időszakban bármikor mind a négy lábával egyszerre elhagyja a négyszöget, kizárásra kerül.
- Bármely 20 másodpercnél tovább tartó feladat közbeni ellenszegülés kizárást von maga után.
- Bármely a program lovaglása során hanggal, táblával stb. segítségszerűen a versenyző számára történt jeladás nem engedélyezett segítségnek minősül. A nem engedélyezett segítségben részesülő versenyzőt a Bírói testület kizárja a további versenyből.
Egyedi feladat: a tereppálya
Hossza körülbelül 1350-7400 méter, a verseny nehézségi fokától függően. A robosztus, sövényeket, farönköket és egyéb építményeket magukba foglaló terepakadályok nem leverhetőek, ezért hibázás esetén a ló akár fel is bukhat az akadályokon. A veszély csökkentése érdekében a terepakadályok egyre korszerűbbek és biztonságosabbak, és a nehéz versenyekre való minősülési feltételek is igen szigorúak. A lovastusát három különböző nehzségi szintre osztják. A közepes nehézségű az úgynevezett kétcsillagos military verseny, ennél nehezebb a háromcsillagos, és nagyon nehéz a négycsillagos. A négycsillagos versenyek már nagyon nagy tudást és erőnlétet igényelnek, rendkívül nehezek és színvonalasak. Ezen a szinten csak négy országban vannak versenyek a világon: Bourghley-ben, Adelaide-ben, Kentucky-ban és Badmintonban.
Az utóbbi időben állatvédők változó hevességgel támadják a lovastusát. Szerintük a versenysorozat és az edzések (valamint a néha tagadhatatlanul előforduló lódopping) károsan túlterhelik a versenylovak szervezetét, ezért a military betiltását követelik. A lovastusa hívei szerint a sportág határozottan és szervezetten óvja az állatok egészségét, a Nemzetközi Lovas Szövetség (FEI) szabályzatának értelmében minden versenyen a lovak és a lovasok biztonsága a legfontosabb szempont: a versenyek előtt és közben is állatorvosok vizsgálják meg a lovakat, és a nem megfelelő állapotban lévő lovakat nem engedik elindulni, illetve a versenyszámok közben a sérült vagy kimerült paripákat eltiltják a verseny további részétől.
Lebonyolítás és értékelés:
1. nap: a díjlovagló programot kell lovagolni. A lovasok a szokásos díjlovagló négyszögben (20×60 m vagy 20×40 m) teljesítik a részversenyt. A bírók az egyensúlyt, a ritmust, a hajlékonyságot, a ló engedelmességét és a ló és lovasa harmóniáját értékelik. Az itt elért eredményt hibapontokká alakítják: a legeredményesebb díjlovagló programért jár a legkevesebb hibapont.
2. nap: következik a terepverseny, mely általában két szakaszból áll. Az első az „A”, vagyis kisügető szakasz, a másik a „D”, vagyis terepakadály szakasz (más néven cross). Az akadályok szilárdan építettek vagy üthetőek, és a természetesség hatását keltő tárgyakból állnak (rudak, kőfalak, sövények stb.), vagy a természetes környezet részét képezik (patakok, tavak, árkok stb.), valamint ezek kombinációi. 2002 előtt a bajnokságokon négyszakaszos versenyeket rendeztek, mely az „A” és „D” szakasz mellett tartalmazott egy „B” akadálypálya (steeple-chase) szakaszt, és egy „C” nagyügető szakaszt is. A szakaszok feladatait (iram, akadályok száma, stb.) a lovastusa-szabályzat tartalmazza. A terepversenyen ellenszegülésért, lóról esésért és időtúllépésért hibapont jár, amennyiben az akadályok ugratásával van összefüggésben. A ló és lovas akadálynál való bukását, illetve a teljes pályán a négyszeri ellenszegülésért kizárással büntetik.
3. nap: a díjugratás, ennek elbírálása a díjugratás szabályai szerint történik. Ebben a versenyszámban 500–800 méter hosszú zárt pályán 10–14 120–130 centiméteres ugrást kell teljesíteni, melynek során a ló ugróképessége, idomítottsága és lovagolhatósága a meghatározó.
A tusa győztese a három versenynap összesített legjobbja, aki a legkevesebb hibapontot gyűjtötte.
A jó militaryló és lovasa:
A militaryló alkatában is eltér a másik két lovassport (díjlovaglás, díjugratás) lovaitól. Nélkülözhetetlen tulajdonsága a szívósság és kitartás, emellett rendkívüli vágtázó- és ugróképességgel, gyorsasággal és fordulékonysággal rendelkezik. A nehéz feladatok leküzdéséhez kitűnő hozzáállás szükséges, ami elsősorban a bátorságban, az egyes akadályok (be nem látható helyre ugrás, vízbe ugrás stb.) teljesítéséhez szükséges, az ugrani akarásban és a lovas irányában tanúsított feltétlen engedelmességben nyilvánul meg. Ezen tulajdonságok mellett a militarylónak eleget kell tennie a díjugratás és a díjlovaglás fő kitételeinek is.
A jó militarylovas rendelkezik a két előbbi szakág lovasának minden tulajdonságával, emellett rendkívüli fizikai erőnléttel bír. A lovastusában a nő és a férfi lovasok együtt versenyeznek. Mivel a lovastusában való eredményes szereplés sokoldalú kiképzést igényel, számos szakértő ezt a szakágat tartja a lovassportok királyának.
Ponysland Horse Ranch
|